
Wil je meer controle over je arm na een beroerte of hersenletsel?
Een beroerte raakt niet alleen je lichaam, het raakt je hele dagelijks leven. Je arm doet niet meer wat hij deed. Kleine dagelijkse handelingen worden grote uitdagingen. Een kopje vasthouden, aankleden, een knoop dichtmaken, of iets oppakken en willen verplaatsen; het kost veel meer moeite dan vroeger. Je bent hier niet alleen in. Veel mensen lopen na een beroerte tegen dit soort uitdagingen aan.
Binnen Kirchhoff Fysio is nu Dextreme, locatie Dukaton Volendam. Dextreme biedt de kans om je armfunctie te verbeteren zodat je dagelijkse handelingen beter lukken. Dit kan vanaf week 6 na je beroerte. Indien de beroerte langer geleden is, is het ook zeker mogelijk om deze kans te grijpen. Na hersentrauma adviseren we later te starten wanneer de situatie stabiel is (langer dan 3 maanden).
Revalidatie op Dextreme kan naast je reguliere revalidatie lopen. Binnen Kirchhoff Fysio kunnen we ook de complete revalidatie aanbieden. Wij zoeken samen met jou naar een aanpak die past bij waar jij nu staat, en die je weer een stukje dichter bij je zelfstandigheid brengt.

Dextreme™: je brein leert vanzelf weer bewegen
Dextreme™ is een geavanceerd trainingsapparaat voor je arm, speciaal ontwikkeld voor mensen die revalideren na een beroerte of andere hersenaandoening. Het is een FDA- en CE-geregistreerd medisch hulpmiddel, wat betekent dat het voldoet aan strenge veiligheidseisen. Je gebruikt het altijd onder begeleiding van je fysiotherapeut.
Het bijzondere aan Dextreme™ zit in de manier waarop het werkt. De meeste trainingsapparaten proberen je beweging te ondersteunen of te corrigeren. Dextreme™ doet iets anders: het geeft juist een klein beetje de weerstand tegen de beweging die net niet helemaal goed gaat waardoor het verbetert.
De robotarm werkt met automatische correctie. Wat houdt dit in? Na hersenletsel is bewust nadenken over bewegingscorrectie vaak lastig. Dextreme™ maakt daar handig gebruik van door je automatische reflexen te trainen, in plaats van je te vragen alles bewust te doen. Dit stimuleert het aanpassend vermogen (de neuroplasticiteit) van de hersenen.
Denk er zo over na: als je hand een fractie afwijkt van de bedoelde richting, stimuleert de robotarm je net iets verder. Jouw lichaam reageert daar instinctief op, met een automatische correctie. Je hoeft er niet bewust over na te denken, je hersenen doen het gewoon. En dat is precies waar het om draait. De corrigerende weerstand die de robotarm geeft, neemt subtiel toe. Zo groeit de training automatisch mee met jouw herstel. De duur van deze Dextreme revalidatie kan variëren tussen 6 weken en 12 maanden. Zo lang er verbetering in de armfunctie is, is het zinvol.
Wat kun je verwachten tijdens een sessie?
Een sessie met Dextreme™ voelt minder als “therapie” en meer als een spel. Je zit voor een groot scherm, met je hand en pols licht bevestigd aan de robotarm. Er is geen sterke grip nodig, dus ook met beperkte handfunctie kun je meedoen. Een te hoge spasticiteit in de hand kan de training belemmeren. Het verschilt per persoon wat er mogelijk is.
Binnen de spellen zit serieuze technologie: sensoren meten je positie 20 keer per seconde en de robotarm reageert daar direct op. Een ingebouwd systeem past de moeilijkheidsgraad automatisch aan jouw niveau aan, zodat de training altijd net op het juiste niveau blijft, niet te makkelijk en niet te zwaar.
Je fysiotherapeut is de hele sessie bij je en begeleidt je persoonlijk. Samen bekijken jullie je voortgang, die duidelijk zichtbaar is op het scherm. Een training duurt 20 minuten en idealiter trainen we 2x per week.
Waarom Dextreme™ net dat beetje anders werkt
Traditionele oefentherapie is waardevol. Dextreme™ vult dat aan met een andere aanpak:
- Je traint automatische, instinctieve bewegingscorrectie, in plaats van alles bewust te moeten sturen
- De oefeningen worden op speelse wijze aangeboden, waarbij spelvormen met algemene dagelijkse taken worden afgewisseld.
- Ook met weinig kracht of beweging in je arm kun je meedoen, dankzij ondersteuning tegen de zwaartekracht
- Je voortgang is meetbaar en zichtbaar, dat geeft houvast
Dextreme™ vervangt je reguliere revalidatie niet, het is een waardevolle aanvulling binnen jouw persoonlijke behandelplan.
Wat laat onderzoek zien?
Dextreme™ is onderzocht in meerdere wetenschappelijke studies, onder andere aan de Universiteit van Haifa en de Ben-Gurion universiteit. Een van de sterkste onderzoeken volgde 16 mensen na een beroerte. Na slechts 2 weken (6 behandelingen) zagen de onderzoekers een duidelijk grotere verbetering in armfunctie bij Dextreme™-training, vergeleken met standaard robot training.
Concreet betekent dit voor jou: mensen die met Dextreme™ trainden, gingen sneller vooruit in het gebruik van hun arm in dagelijkse bewegingen, dan mensen die op de gebruikelijke manier trainden. Ook mensen die begonnen met weinig kracht of beweging in hun arm, boekten juist bij deze training relatief de meeste winst.
Belangrijk om te weten: onderzoek toont kansen op sneller herstel, geen garanties. Ieder herstel na een beroerte verloopt anders. Je fysiotherapeut bespreekt met jou wat realistisch is in jouw situatie.
Dextreme™ bij Kirchhoff Fysio: praktisch geregeld
- Locatie: Kirchhoff Fysio, locatie Dukaton 17, Volendam
- Voor wie: geschikt voor mensen met functieverlies door neurologische schade als gevolg van bijvoorbeeld een CVA of hersenletsel.
- Begeleiding: altijd onder toezicht van een fysiotherapeut, als onderdeel van jouw persoonlijke behandelplan
- Verwijzing nodig? Ja een verwijzing voor fysiotherapie van de specialist is nodig in geval van een chronische indicatie.
- Vergoeding: In de meeste gevallen gaat de vergoeding uit de basisverzekering. Neem contact met ons op voor meer informatie over jouw persoonlijke situatie.
- Een sessie of informatie aanvragen: Neem contact op met fysiotherapeut Roy Tuip via 0643228306
Zet de volgende stap in jouw herstel
Elke stap richting meer controle over je arm en hand telt. Dextreme™ kan daarbij helpen. Het is motiverend en is een kans op het verbeteren van je armfunctie na een beroerte, ongeacht hoe lang het geleden is. Wil je weten of Dextreme™ ook voor jou of je naaste een goede aanvulling kan zijn?
Plan een gratis en vrijblijvend kennismakingsgesprek
Heb je vragen over herstel na een beroerte? Neem contact op met Kirchhoff Fysio, locatie Dukaton in Volendam. We denken graag met je mee.
Ik wil graag meer informatie over Dextreme armrevalidatie na beroerte!
Laat hier uw contactgegevens achter en wij nemen contact met u op!

